خراسان رضوی میزبان پرندگان مهاجر

استان خراسان رضوی در شمال شرق کشور دارای اقلیم متفاوت و زیستگاه های متنوع میباشد، رشته کوه های
کپه داغ و بینالود در شمال این استان، قلۀ بینالود با ارتفاع حدود سه هزار و ۲۵۰متر و مناطقی با ارتفاع
کمتر از ۲۵۰متر در دشت سرخس، رودخانه های هریرود، تجن، کشف رود، جنگل های انبوه درختان ارس، آخرین
بازمانده های جنگل های درختان پسته وحشی و پده (بیدصحرایی،) دریاچه بزنگان به عنوان دریاچه طبیعی استان،
اکوسیستم های تالابی انسان ساخت مانند سدها و بندهای خاکی به عنوان تالاب های ساخت انسان و مجاورت با
کویرهای مرکزی ایران سبب برخورداری خراسان رضوی از تنوع زیستی منحصر بفرد شده است. این تنوع زیستی به نحوی است که تاکنون ۳۳۲گونه پرنده از مجموع ۵۵۴گونه از پرندگان ایران در آن به ثبت رسیده است.nاین تعداد گونه در استان شامل گونهnهای مختلف از جمله گونه های مهاجر زمستان گذران، گونه های مهاجر جوجه آور، گونه های مهاجر تابستان گذران و گونه های بومی میباشد. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: همه ساله در شروع فصل بهار پرندگان مهاجر برای جوجه آوری به این استان مهاجرت میکنند و این تعدد و تنوع مهاجرت موجب خاص بودن جایگاه خراسان رضوی در حوزه میزبانی از این پرندگان شده است. تورج همتی افزود: از جمله پرندگان مهاجری که به این استان سفر میکنند میتوان به سبزقبا، زنبورخوار اروپایی، زرد پره سرسرخ، سار صورتی، پرستوها و بادخورک ها
اشاره کرد که بعد از سپری شدن فصل زادآوری به تدریج در اواخر تابستان و اوایل پاییز استان را ترک میکنند.
وی ادامه داد: در همین زمان گونه های مهاجر آبزی، کنار آبزی و گونه های خشکی زی مانند انواع پرندگان شکاری
و گونه هایی از گنجشک سانان برای زمستان گذرانی به اکوسیستم های تالابی، رودخانه ای و دشتی به این استان
وارد میشوند. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: از جمله این گونه ها میتوان از چنگر، انواع اردک های روی
آبچر و غواص مانند اردک سرسبز، اردک سرحنایی، خوتکا، اردک بلوطی، آنقوت و گونه های کنار آبزی مانند آبچلیک پاسرخ، حواصیل خاکستری و پاشلک معمولی از پرندگان شکاری، سنقر خاکستری، سنقر سفید، عقاب صحرایی، و از پرندگان مهم خشکی زی هوبره و زنگوله بال را نام برد. وی افزود: از بین این گونه های مهاجر سنقر سفید، عقاب صحرایی، اردک سرسفید، خروس کولی معمولی، خروس کولی اجتماعی، اردک بلوطی، سبز قبا، هوبره و زنگوله بال گونه هایی هستند که در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از گونه های تهدید شده جهانی محسوب میشوند که جمعیت هایی از این گونه ها به همراه گونه های بومی مانند قرقاول بال نقرهای، هما، بالابان، کرکس مصری و زاغ بور در زیستگاههای مختلف خراسان رضوی مشاهده و ثبت میشوند. همتی ادامه داد: رودخانه تجن، کشف رود و هریرود در شهرستان های سرخس، تربت جام و مشهد از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی در این استان است.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش