موزه های زیردریایی جاذبه ای جدید در صنعت گردشگری

موزه های زیردریایی جاذبه ای جدید در صنعت گردشگری

در گونه شناسی گردشگری یکی از شاخه های روبه رشد و موردتوجه در گردشگری، گردشگری دریایی است. گردشگران در این نوع خاص از مسافرت، تجربه دور شدن از خشکی ها و استفاده از انواع وسایل حمل و نقل دریایی را به دست می آورند. ورزش های آبی مانند غواصی و موج سواری، صید، دیدار از توده های مرجانی و حیات وحش دریاها، بازدید از موزه های زیردریایی و مشارکت در برخی از پژوهش های دریایی به عنوان گردشگر از جمله نمونه های برجسته گردشگری دریایی محسوب می شوند. شنیدن نام موزه انسان را به یاد یک بنای تاریخی و یا مدرن می اندازد که برای ورود به آن باید بلیت تهیه کنید و از بخش های مختلف آن دیدن کنید اما موزه زیردریایی موزه ای است که برای دیدارش باید لباس غواصی به تن کنید و به زیر آب بروید!

امروزه در سراسر دنیا موزه هایی در زیر دریا ایجاد شده اند. برخی از آن ها با به زیر آب رفتن شهرها یا غرق شدن کشتی ها به وجود آمده اند و برخی را در زیر آب ایجاد کرده اند. موزه های زیردریایی بخشی از میراث فرهنگی زیر آب محسوب می شوند. میراث فرهنگی زیر آب به تمامی بقایای موجودیت انسان اطلاق می شود که در زیر آب قرار گرفته یا در آن جا گذاشته شد هاند و از ویژگی هایی فرهنگی و تاریخی برخوردارند. (نورآقایی و مکیان، ۱۳۹۶ ) در متن زیر با عجیب ترین و مهم ترین موزه های زیردریایی جهان آشنا می شویم.
در سال ۱۹۹۲ میلادی موزه “جاده رهبران” در دماغه “تارهانکوت” (تارخانکوت) در شبه جزیره کریمه توسط یک غواص به نام “ولادیمیر برومنسکی” تأسیس شد. بعد از فروپاشی
اتحاد شوروی برومنسکی این مجسمه ها را از اوکراین به اینجا آوردو به درون دریا انداخت. این مجسمه ها شامل رهبران کمونیسم، مانند لنین، استالین و مارکس و...... همچنین مجسمه هایی مانند برج ایفل و برج ساعت لندن است.

از آن زمان تاکنون دیگر غواصان مجسمه های زیادی به این ساحل آوردند تا به این مجموعه بیفزایند که باعث رشد این موزه شدند. از این موزه به عنوان مهم ترین جاذبه شبه جزیره کریمه نیز یاد می شود. در سال ۲۰۰۹ میلادی موزه ای در سواحل شهر “کانکون” در کشور مکزیک و در عمق ۸ متری تأسیس شد. از آن زمان به بعد ده ها موزه زیردریایی در سراسر جهان ایجاد شده است. موزه دریایی کانکون از سری مجسمه های “جیسون دی تایلور” است وی با کارگذاشتن ۱۰۰ مجسمه در آب های ک معمق پارک ملی کانکون یک موزه زیردریایی عظیم را ایجاد کرد. در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی تعداد مجسمه ها به ۴۰۰ عدد افزایش یافت.

در ساخت مجسمه های این موزه، نوعی سیمان که درجه اسیدی قلیایی آن خنثی است به کاررفته و همین ویژگی محیط رشد مناسبی برای مرجان ها، جلبک ها و خزه ها فراهم آورده است. موزه “آتلانتیکو”: نخستین موزه هنر زیردریایی جهان محسوب می شود که در جزایر قناری (جزیره لانزاروته اسپانیا) تأسیس شد.
این موزه نیز توسط مجسمه ساز بریتانیایی، “جیسون دی تایلور” طراحی و با ۳۰۰ اثر هنری در قالب ۱۲ چیدمان به معرض نمایش گذاشته شده است. ساخت این موزه دو سال طول کشید و اکنون به عنوان یکی از نمادهای برجسته جزایر قناری به شمار می رود. این موزه هنرهای معاصر شامل دیواری صد تنی به طول ۳۰ متر و با غهایی از مجسمه های گیاهی و بیش از ۲۰۰ نوع فیگورهای انسانی ساخته شده است.

موزه آتلانتیکو در عمق ۱۳ متری ( ۳۹پا) قرار دارد که در سال ۲۰۱۶ میلادی افتتاح شد. آثار این موزه از موادی با ph خنثی ساخته شده اند که برای صدها سال به عنوان مرجان های مصنوعی در اعماق دریا باقی خواهند ماند. موزه “غدیر”: در ساحل جزیره قشم ایجاد شده و اولین موزه زیردریایی ایران است که در عمق ۶ متری آب های خلیج فارس و در “پارک زیتون” قشم واقع شده است. موزه ساده ای که تندیس هفت تن از مشاهیر ایران را به نمایش گذاشته که عبارتند از: پرفسور محمود حسابی، زکریای رازی، استاد شهریار، حکیم ابوالقاسم فردوسی، غلامرضا تختی، امیرکبیر و شهید محمدحسین فهمیده. این موزه به همت ۴ تن از جانبازان استان فارس طی مدت یک ماه ایجاد شده است. در ساخت همه تندیس های این موزه از بتن مخصوص استفاده شده و هر یک از آن ها ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

بازدید از این موزه رایگان است اما تنها کسانی می توانند از این موزه دیدن کنند که به تجهیزات غواصی مجهز باشند اولین موزه زیردریایی ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی در آنتالیا
افتتاح گردید در این موزه بیش از ۱۱۰ مجسمه قرار دارد. موزه زیرآبی آنتالیا تنها موزه ای است که برای تماشای آن باید گواهینامه غواصی داشته باشید. موزه “شیپ رک تریل”: در مناطق ک معمق فلوریدا، ۱۲ کشتی به گل نشست هاند، از جمله کشتی “سن پِدرو” و کشتی “تاندِربولت”. این موزه اطلاعات بسیاری در باره عصر دریانوردی و تاریخ کشتی رانی در اختیار محققان و غواصان قرار می دهد.

تنها در منطقه حفاظت شده فلوریدا “کیز” می توان کشتی های غرق شده را از سطح آب های ک معمق مشاهده و ب هراحتی با “اسنورکلینگ” (غواصی با لوله تنفسی) به آن ها دسترسی پیدا کرد. این ویژگی منحصرب هفرد فلوریدا کیز سبب شده است تا این مکان به منطقه موردعلاقه گردشگران تبدیل شود. پارک مجسمه های “گرندا” (گرانادا): در این پارک موزه که در خلیج “مولینیر” واقع است، ۶۵ مجسمه سیمانی اثر هنرمند و جهانگردی به نام جیسون دی تیلور وجود دارد. این مجسمه ها بر اساس پیکر و حالات بدنی انسان ساخته شده و از این رو انگار که جان دارند. بازدیدکنندگان می توانند با استفاده از وسایل غواصی مانند ماهی در لابه لای آثار این موزه شنا کنند.

موزه اسکله “هرود”: این موزه در شهر “سیزریا” و ۲۰ پا پایین تر از سطح دریا قرار دارد. این شهر زمانی بندری تجاری برای امپراتوری روم باستان محسوب می شد. در این موزه آثار دست سازی همچون ستون های مرمری، لنگر و کشت یشکسته هایی متعلق به دوره فنیقی ها و بیزانسی ها وجود دارد. در انتخاب مکان موزه های زیردریایی توجه به ویژگی هایی فیزیکی
و شیمیایی آب دریا و جریان های دریایی ضرورت دارد. فقدان اکسیژن در اعماق آب باعث می شود که اشیاء برای مدت طولانی سالم باقی بمانند. باستان شناسان در اعماق دریای سیاه یک کشتی پیدا کردند که بیش از ۲۴۰۰ سال قدمت دارد و اشیاء آن سالم باقی مانده است.

 

مزایای ایجاد موزه های زیرآبی (دریایی):
- در جنگ ها و بحران های سیاسی آسیب کمتری به این موزه ها
وارد می شود.
- امکان صدمه و آسیب توسط انسان کمتر است.
- استفاده از فضای فیزیکی زیر آب ها
- امکان انتقال اشیای غرق شده به یک مکان و سهولت بازدید
از آن ها
- تجربه حسی متفاوت و ارضاء نیازهای ماجراجویی افراد.

 

معایب ایجاد موزه های زیردریایی:
- دیدار از ای نگونه موزه ها به تجهیزات خاصی نیاز دارد و دشوار
است.
- در اثر رسوب املاح آب دریا و رشد جلبک ها و اسفنج ها بعد از
مدتی آثار این موزه ها جلوه خود را از دست می دهند.
- اشیاء خاص و معدودی را می توان در زیر آب نگهداری کرد.

 

نویسنده:یوسف مهدیان

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش