مانند یک حرفه ای ویرایش کن

تنها نویسنده ای که باید خود را با او مقایسه کنید نویسنده ای است که دیروز بودید. - دیوید شلوسر
شما یک ایده گرفتید  و یا یک سفر رفته اید و سپس شروع به نوشتن میکنید؛ پس از بیان افکار و یا تجربیات سفرتان، آماده اید که اولین پیش نویس خود را روی کاغذ بیاورید.

اما ، آیا این دقیقاً همان چیزی است که می خواهید منتشر کنید؟

هیچ نویسنده ای در اولین اثرش به عنوان بهترین مطرح نمی شود. نویسندگان سفرنامه، ساعت ها برای بدست آوردن ایده ها وقت می گذارند و سپس اولین پیش نویس خود را مکتوب می­کنند.

اما ، نکتۀ مهم در اینجا ویرایش متن سفرنامه است.

ویرایش متن سفرنامه به تلاش بسیار بیشتری نسبت به تهیه محتوای آن نیاز دارد؛ هنگام ویراستاری ، نسخۀ نهایی سفرنامه را خودتان تهیه کنید تا متن را به ایده آل ترین شکل ممکن اصلاح و منتشر کنید.

در این مقاله برآن شدیم که چند نکته­ به شما پیشنهاد دهیم تا متن سفرنامه­ی شما حرفه ای تر بنظر برسد.

اهداف خود را مشخص کنید.

هنگام ویرایش متن سفرنامه ، برای توصیف مکان در پشت موضوعی که برای بیان آن انتخاب می کنید، بسیار خاص و منحصر به­فرد باشید. هدف از انتشار متن را از خود بپرسید و بررسی کنید که آیا کلمات شما به روشنی مقصد شما را معرفی می کند یا خیر؟ آیا خوانندگان مطلب جدیدی از سفرنامه­ی شما در مورد مقصد کسب میکنند؟

تکراری نباشید.

از تکرار کلمات خودداری کنید ، به جای استفاده از یک کلمه ، سعی کنید از مترادف های مختلف استفاده کنید. در هر پاراگراف به جای نوشتن بیان عقاید خودتان به روشی متفاوت ، افکار مختلف از سایر صاحب نظران یا مسافرانی که به آن منطقه سفر کرده اند را بیان کنید.

تکرار کلمات یا ایده های تکراری ، متن شما را قوی­تر نمیکند؛ در عوض باعث می شود که خواننده را کسل کنند و راه را برای دنبال کردن دیگر سفرنامه ها باز کند.

 

 

 

ذهن خوانندگان را با نقل قول ها و تصاویر جذاب از مقصد، قلقلک بدهید.

نقل قول ها و تصاویر باعث می شود تا سفرنامه از نظر خوانندگان، تعاملی تر به نظر برسد؛ اما، مصرف بیش از حد از این امکان، ممکن است کیفیت سفرنامۀ شما را پایین بیاورد.

سعی کنید حداکثر دو نقل قول و 1-2 تصویر را در متن سفرنامۀ خود قرار دهید. از افزودن این موارد در قسمت اصلی سفرنامه خودداری کنید زیرا ممکن است خواننده را از تمرکز بر متن اصلی منصرف کند. برای جذابیت بیشتر از آن در قسمت مقدمه یا قسمت نتیجه گیری استفاده کنید.

از گوگل داک یا برنامه های ویراستاری استفاده کنید.

بسیاری از موضوعات گرامر معمول وجود دارد که به صورت نوشتاری ارائه می شوند. ممکن است مسئله ای مربوط به زمان ، علائم نگارشی ، کلمات نادرست یا هر چیز دیگری باشد. برنامه هایی مانند گوگل داک یا برنامه های ویراستاری به نویسندگان کمک می کند تا اشتباهات مربوط به دستور زبان را در مقالۀ خود بررسی کنند.

ProWritingAid مجموعه ای قدرتمند با بیش از 20 ابزار مختلف نوشتن و ویرایش است. پیش نویس خود را در ویرایشگر آنلاین آنها کپی کنید و دستور زبان ، جریان جملات ، کلمات بیش از حد و موارد دیگر را بررسی کنید. این برنامه، رایگان است!

اصلاحات آخرین لحظه

پس از بررسی تمام موارد فوق سفرنامۀ خود را بخوانید و بررسی کنید که آیا به ایده ها و نوآوری های بیشتری نیاز دارید؟

    بررسی کنید آیا نقل قول ها و تصاویر مربوط به نوشته ها صحیح هستند؟

    بررسی کنید که آیا همه پاراگراف ها به ترتیب پیش می روند یا خیر؟

    بررسی کنید که آیا تمام موارد مدنظر شما  در مورد مقصد گفته شده یا خیر؟

در پایان منتظر بازگشت نظرات خوانندگان باشید و از آنها به عنوان راهنما در سایر نوشته ها و یا سفرنامه هایتان استفاده کنید؛ زیرا به این طریق سلیقه­ی مخاطبان واقعی خود را فهمیده و میتوانید برای بهبود و غنی سازی متون از ایده های آنها بهره بگیرید. 

ملیحه عامری

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش