گردشگری زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)

 

مجموعه معماری آرامگاهی حرم مطهر رضوی

 

اهمیت و ارزش مکانی و موقعیت کنونی شهر مشهد مرهون وجود حرم مطهر رضوي در این شهر است. با توجه به ارزش معنوي و والاي این بنا، بهترین و با شکوه ترین هنـرهاي اسلامي را در این مجــموعه زیارتي مي توان مشاهده نمود. این حرم با شکوه و مجموعه تاریخي و هنرمندانه شامل صحن ها، ایوان ها، رواق ها، موزه های غني و کتابخانه مرکزي است. هم اکنون حرم مطهر رضوی دارای چهار ایوان... مرتفع به نام هاي عباسي، طلا، شرقي (نقاره خانه،) ایوان غربي و پنج صحن انقلاب، آزادي، امام خمیني، جمهوري اسلامی و قدس مي باشد. کاشی کاري هاي زیباي زرین فام، معرق مزین به آیات کریمه و احادیث جلوه خاصي به حریم مقدس امام رضا (ع) بخشیده است. از دیگر آثار باشکوه داخل حرم، سه محراب زیبای زرین فام مربوط به قرن هفتم هجري و ضریح طلا پوش روي مضجع امام رضا (ع) اسـت که با خطوط ثلث نســتعلیق، آیات قرآن مجید و اشعار فارسي مزین شده است. همچنین این مجموعه 24رواق را در بر مي گیرد که از میان آن هـا مي توان به دارالحفاظ، دارالســیاده، دارالذکر، دارالسرور، دارالعزۀ و غیره اشاره نمود. به طور کلي حرم امام رضا (ع) در حال حاضر یکي از جامع ترین و زیباترین ابنیه معماري جهان اسلام به شمار می رود و دایرۀ المعارف کاملي از هنر معماري، کاشی کاري، آینه کاري، مقرنس و گچبري دوره هاي مختلف اسلامي است.

 

نقره خانه و نقاره زنی در حرم مطهر


از جمله اماکن مهم و تاریخي حرم مطهر نقاره خانه است که اکنون بر روي ایوان شرقي صحن انقلاب قرار دارد. تزئینات خیاره ای و مقرنس های زیبا بر اطراف و کنگره هایی بر بالا که همگی با کاشی های معرق پوشیده شده این سازه را برجسته و ممتاز کرده است. نقاره زنی سابقه دیرینه ای دارد، بنا بر شواهد تاریخي و از جمله وجود اشعاري در مدح حضرت امام هشتم (ع) از منوچهري دامغاني شاعر دوره غزنوي که به روشني موید نقاره زني از آن زمان مي باشد، مي توان قدمتي حداقل هزار ساله براي این سنت دیرینه متصور بود. علاوه بر آن متون کهن تاریخي به انجام نقاره زني در حرم به سال ۸۶۰هجري قمري نیز اشاره دارد. از آن زمان تاکنون سالیان متمادي است که نقاره خانه حضرت به صدا در مي آید و این خدمت جزء رسوم معمول آستان قدس رضوي است. گفتني است نقاره زني در طول سال به جز دو ماه محرم و صفر و سایر ایام سوگواري در هر شبانه روز دو نوبت، دقایقي قبلا از طلوع و غروب آفتاب به وسیله نوبت چیان رسمي آستان قدس، طبل و کرنا با آهنگي خاص به صدا در مي آید این سنت دیرینه با همت و تلاش کارشناسان میراث فرهنگي اداره کل میراث فرهنگي، صنایع دستي و گردشگري خراسان رضوي با عنوان “ نقاره زني در حرم مطهر “ درفهرست میراث معنوي کشور به ثبت رسید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش