بازار بزرگ تهران از عهد صفویه تا حال

بازار بزرگ تهران از عهد صفویه تا حال

 

بازار بزرگ تهران ، یکی از مهم‌ترین بازارهای کشور محسوب می‌شود که آن را به‌عنوان قلب اقتصاد ایران می‌دانند ؛ زیرا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی کشور در این محل رخ می‌دهد . این بازار که در بافت قدیمی تهران قرار دارد ، یادگاری از عصر قاجار است که نه‌تنها برای گردشگران داخلی ، بلکه برای گردشگران خارجی نیز جذاب و دیدنی است . علاوه بر این ، به لطف تنوع کالاها و قیمت ارزان‌تر ، مقصدی عالی برای عاشقان خرید محسوب می‌شود .

 

بازار تهران همه‌چیز را در خود جای‌داده است؛ از سرا و تیمچه تا پاساژهای چندطبقه شیک ، از رستوران‌های سنتی تا فست فودهای مدرن و شیک ، کاروانسرا ، پیاده راه ، کالسکه و ... که هر نوع سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد و به همین دلیل از قشر متوسط و ضعیف جامعه تا افراد ثروتمند گذرشان به این منطقه از تهران می‌افتد .

 

بازار بزرگ تهران ، از مراکز اقتصادی و تاریخی مهم شهر و از جاهای دیدنی تهران است که در سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . این بازار که وسعت آن به حدود 105 هکتار می‌رسد ، به فروش انواع کالاها اختصاص دارد و شامل مجموعه‌ای از خرده‌فروش‌ها ، عمده‌فروش‌ها ، کارگاه‌های تولیدی ، انبارهای کالا و... می‌شود . درواقع بسیاری از کارگاه‌های تولیدی در بازار تهران ، نمایندگی دارند و از همین رو این محل مرکز اصلی توزیع کالا در داخل کشور به‌حساب می‌آید .

 

با وجودی که بازار بزرگ تهران ، مهم‌ترین و اصلی‌ترین محل خریدوفروش کالا در ایران محسوب می‌شود ، بناهای قدیمی و رستوران‌های متعددی را در خود جای‌داده است که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست ؛ ضمن اینکه برگزاری برنامه خاص بازاری‌ها نیز بهانه دیگری برای علاقه‌مندان است تا سری به این بازار بزنند .

 

بازار بزرگ تهران در منطقه 12 شهر تهران قرار دارد و از جنوب به خیابان مولوی ، از شرق به خیابان مصطفی خمینی (سیروس) ، از شمال به خیابان پانزده خرداد و از غرب به خیابان خیام منتهی می‌شود . چهارراه مولوی ، میدان محمدیه و چهارراه سیروس در تقاطع این خیابان‌ها قرارگرفته‌اند .

 

بازار بزرگ تهران که در خیابان پانزده خرداد قرار دارد ، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30  صبح تا 17 باز است ؛ هرچند بخش‌های خارجی بازار تا ساعت 20 فعالیت می‌کنند . در روزهای پنجشنبه مغازه‌های داخل بازار تا ساعت 14 و مغازه‌های بیرون بازار تا ساعت 17 مشغول به کار هستند . بهترین زمان برای بازدید از بازار ، ساعات اولیه صبح است که بازار خلوت‌تر است . بازار تهران در روز جمعه و تعطیلات رسمی بسته است و فقط برخی پاساژها واقع در انتهای خیابان اصلی بازار باز هستند .

 

بهترین وسیله نقلیه برای دسترسی به بازار بزرگ تهران ، مترو است ؛ چراکه بازار در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و حتی در روزهای تعطیل هم ترافیک سنگینی در این منطقه حکم‌فرما است. ایستگاه مترو پانزده خرداد ، بهترین گزینه است که فاصله چندانی با بازار ندارد و با یک پیاده‌روی کوتاه می‌توانید به آن برسید . برای این منظور باید سوار خط یک متروی تهران (تجریش-کهریزک) شوید یا خط خود را به این خط تغییر دهید.

 

با این حال ، برای رفتن به بازار بزرگ تهران انتخاب‌های دیگری هم چون استفاده از ماشین شخصی ، اتوبوس و تاکسی نیز پیش روی شما است که البته هم چنان بهترین پیشنهاد ما همان خطوط متروی شهری است . 

 

تاریخچه بازار بزرگ تهران

بازار امروزی تهران بقایای به‌جامانده از دوران قاجار است ؛ هرچند اختلاف‌نظرهایی راجع به زمان و نحوه ساخت آن وجود دارد . برخی بر این باورند که ناصرالدین‌شاه مؤسس بازار تهران است و عده‌ای آن را حاصل کار شاه‌طهماسب صفوی می‌دانند . سر توماس هربرت ، جهانگردی انگلیسی بود که در سفرنامه خود از بازاری صحبت می‌کند که در عهد صفوی (1108 هجری قمری) وجود داشته است و این‌طور به‌نظر می‌رسد که در این دوران بازار روباز بوده است و سپس در زمان ناصرالدین‌شاه مسقف می‌شود . جالب است بدانید که بازار بین‌الحرمین در دوره محمدشاه قاجار و بازار کفاش‌ها و سرای امیر در دوره ناصرالدین‌شاه ساخته‌شده‌اند .

 

بازار تهران علاوه بر اهمیت اقتصادی‌اش ، در دوران قاجار و پهلوی نقش مهمی در تحولات فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی داشت . حضور پررنگ بازاری‌ها را می‌توان در دوره مشروطیت دید که علیه دولت ایستادند و با مردم همراه شدند و در مسجد امام تحصن کردند . در اتفاقات پیش از انقلاب اسلامی نیز کسبه بازار به مردم پیوستند و در این پیروزی دست داشتند.

 

با گذر زمان و تغییر نیازهای اجتماعی ، برخی بخش‌های بازار مثل : بازار توتون‌فروش‌ها اهمیت خود را از دست دادند و برخی بخش‌ها مثل : بازار زرگرها و حلبی‌سازها کوچک‌تر شدند . سه کاروانسرای تاریخی ازجمله کاروانسرا گلشن شکن نیز در بازار وجود دارد که به مغازه و حجره تبدیل‌شده‌اند .

 

دوره صفوی

شاه‌طهماسب دررفت و آمدهایش به شهرری برای زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) ، به تهران علاقه‌مند می‌شود و دستور می‌دهد حصاری دور شهر بسازند که به حصار طهماسبی معروف شد . پس از آن ، چهار محله در تهران تشکیل شد که یکی از آن‌ها بازار نامیده می‌شد . در آن روزگار خندقی بین شهر و قلعه حکومتی وجود داشت که در یک‌طرف آن بساط دکه‌ها ، حجره‌ها و دست‌فروشان به راه افتاد و بازار خندق به وجود آمد که در عهد صفویه و زندیه با همین نام شناخته می‌شد و موردتوجه شاهان بود . بسیاری از پژوهشگران با تکیه‌بر همین حصار که در نزدیکی بازار تهران بوده است ، هسته اولیه این بازار را در دوره صفویه می‌دانند .

 

دوره قاجار

با شروع حکومت قاجارها ، تهران به‌عنوان پایتخت انتخاب و توجه به بازار بزرگ شهر نیز بیشتر شد . آقا محمدخان قاجار با بازسازی دالان‌ها ، حجره‌ها و سایر بخش‌ها ، به رونق این بازار کمک کرد ؛ به‌طوری که فروشندگان و خریداران زیادی راهی این مکان شدند . در دوران فتحعلی‌شاه ، یک مسجد جامع در حوالی بازار ساخته شد . بااینکه آن زمان محله‌ها برای خود بازارچه و بازار داشتند ؛ بازار اصلی شهر از دروازه شاه عبدالعظیم تا مسجد جامع امتداد داشت . در همین دوران بود که بازار از سمت غرب و شمال غرب گسترش یافت و بازار مروی ، چهارسوق بزرگ و کوچک و چهل تن ساخته شدند . بازار بین‌الحرمین در عهد محمدشاه قاجار به این بازار اضافه شد .

 

با روی کار آمدن ناصرالدین‌شاه ، علاوه بر سازماندهی ورودی‌های بازار ، یک ورودی اصلی با عنوان «بازار بزرگ» طراحی شد . ساخت‌وسازهای زیادی همچون ایجاد سرای امیر ، بازار امیر و بازار کفاش‌ها در دوره این پادشاه اتفاق افتاد ؛ ضمن اینکه بازارچه‌هایی نظیر بازارچه معیر و قوام‌الدوله در اطراف آن ساخته شد . در نزدیکی بازار امروزی ، تیمچه‌ها و بازارچه‌هایی وجود داشت که بقایای برخی از آن‌ها مثل تیمچه صدراعظم و بازار مروی هنوز وجود دارد . بخش‌های مهم بازار تهران نظیر بازار کفاشان ، بازار عباس‌آباد ، بازار زرگرها ، بازار چهارسوق بزرگ ، بازار آهنگران ، بازار مسگران و... از دوره قاجار هستند .

با همه این اوصاف به‌نظر می‌رسد که پایه و اساس بازار امروزی به عصر قاجار برمی‌گردد ؛ هرچند روایت‌های مختلفی درباره نحوه تکمیل بازار مطرح‌شده است ؛ به‌طوری که برخی پادشاهان قاجار و برخی وقف زمین و خانه از جانب مردم و بازاریان را عامل اصلی توسعه بازار می‌دانند.

 

از نویسندگان و مورخانی که در عهد ناصری از بازار تهران دیدن کرده‌اند ، می‌توان به جرج کرزن اشاره کرد که به‌قول او ، همه‌چیز از اجناس ایرانی تا برخی مصنوعات اروپایی در این بازار یافت می‌شد .

 

دوره پهلوی

در دوره پهلوی ، با شکل‌گیری مدرنیته و ساخت بازارچه‌ها ، کارکرد سنتی بازار تهران در امور اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی تاحدی روندی نزولی پیدا کرد ؛ هرچند در کودتای 28 مرداد ردپای آن دیده می‌شد . امروزه بازار بزرگ تهران فقط کارکرد اقتصادی خود را حفظ کرده است و یکی از بهترین مکان‌های دیدنی استان تهران برای گردشگری به شمار می‌رود.

 

بازار بزرگ تهران درست مثل سایر بازارهای ایران از طاق‌های ضربی ، راهروهای متعدد و باریک ، گنبد و... تشکیل‌شده است و بااینکه به‌مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است ؛ هنوز هم برخی بخش‌های قدیمی و زیبای آن پابرجا هستند . در این بخش‌های قدیمی می‌توانید شاهد طاق‌های ضربی و گنبدهایی باشید که به زیبایی هرچه تمام‌تر خودنمایی می‌کنند ؛ به‌خصوص روزنه‌ها و سوراخ‌های موجود در طاق‌ها و گنبدها که هم نور فضای داخلی را تأمین کرده و هم به گردش هوا کمک می‌کنند .

 

مساحت بازار تهران امروزی به بیش از 100 هکتار می‌رسد ؛ هرچند از ابتدا این‌چنین نبود و برحسب نیازها و مقتضیات زمان در دوره‌های تاریخی مختلف به‌شکل امروزی درآمد . به همین دلیل ، نمی‌توان سبک معماری دقیق و خاصی برای آن مشخص کرد ؛ هرچند نشانه‌های معماری تهرانی در بیشترین بخش‌های آن به چشم می‌خورد . البته بخش‌های آسیب‌دیده یا جدید بازار ، معماری خاصی ندارند و از مصالح جدید برای آن‌ها استفاده‌شده استبازار تهران به‌تدریج توسعه یافت و به‌دلیل گرمای تابستان، بخش‌هایی از آن مسقف شد و در ادامه فضاهای جدید خدماتی نظیر قهوه‌خانه، حمام، مسجد، زورخانه، حسینیه و سقاخانه در دل بازار شکل گرفت.

 

راسته‌های بازار نیز به‌مرور اضافه شدند که هرکدام به فروش کالای ویژه‌ای اختصاص داشتند ؛ ضمن اینک ه به تکیه ، حمام و مسجد مجهز بودند و اعیاد و عزاداری‌های مخصوص به خود را داشتند ؛ به‌طوری که برای جلب‌توجه مردم ، بین راسته‌ها رقابت شدیدی حکمفرما بود . معماری سنتی بازار تهران دارای دو راسته بسیار مهم است که در محل تقاطع آن‌ها ، چهارسوق بازار بزرگ قرار دارد . محور شمالی ، جنوبی ، شرقی و غربی چهارسوق به‌ترتیب به خیابان‌های پانزده خرداد ، مولوی ، خیام و مصطفی خمینی ختم می‌شود . چهارسوق بزرگ ، فضایی هشت‌ضلعی دارد که قدمت‌اش به سال 1222 هجری قمری می‌رسد و شامل گنبد مدور کوتاهی با گچ‌کاری زیبا است .

 

در حال حاضر بازار امیر ، چهارسوق بزرگ ، سردر سبزه‌میدان و قسمت‌های مربوط به مسجد جامع ، از بخش‌های قدیمی بازار تهران هستند .

 

بازار بزرگ تهران ، دارای چند ورودی است که از مسیرهای مختلفی می‌توانید به آن برسید . اگر از ایستگاه متروی 15 خرداد پیاده شدید ، به‌سمت سبزه‌میدان حرکت کنید . این مسیر نیز جذابیت‌های خودش را دارد و فروشندگانی را خواهید دید که به فروش آجیل و خشکبار و... مشغول هستند . از جلوی بازار رضا هم عبور می‌کنید که به فروش پوشاک زنانه اختصاص دارد . اگر می‌خواهید از خیابان مصطفی خمینی به بازار بروید ، کافی است وارد بازار سرپولک شوید که شما را به بخش شرقی بازار می‌رساند . بخش‌های مختلف بازار تهران به‌اختصار به این شرح هستند:

 

سراها :  ابوتراب ، اسلامی ، امیرکبیر ، بوعلی ، تهرانچی ، جواهریان ، دالان‌دراز ، دلگشا ، شیخ جعفر ، قدیانی ، کرباسی ، گلشن‌شکن ، مصباح ، مهدی‌زاده ، میرزا اسماعیل ، نو قزوینی‌ها ، وزیری ، یزدی‌ها و... .

 

پاساژها:  احمدی ، آزادی ، اسلامیه ، ایران‌یراق ، جعفری ، دربنده ، شمس ، صدقیانی ، کاووسی ، مهتاش ، وحدت ، مهدی و...

 

بازار و بازارچه:  امیر ، بین‌الحرمین ، خلیج‌فارس ، دروازه نو ، زرگرها ، عباس‌آباد ، کیلویی‌ها ، مسجد جامع ، مسگرها ، نجارها و...

 

مرکز و مجتمع تجاری:  ایران ، پوشاک کویتی‌ها ، توحید ، خیام ، سرپولک ، قائم ، گلستان ، میلاد و...

 

تیمچه‌ها:  حاجی ابوتراب ، باوفا ، فرد ، حاجب الدوله ، توجه ، ملاعلی کنی .

 

 

 

سبزه میدان

سبزه میدان در شمال بازار قرار دارد و به‌نوعی نقطه آغاز بدنۀ اصلی بازار به حساب می‌آید و اطراف آن فرش ، لوازم دکوراسیون داخلی خانه ، غذاهای سنتی و فست‌فود و طلا و جواهر می‌فروشد

 

 . قدمت سبزه میدان به اوایل عصر صفوی برمی‌گردد ؛ زمانی که امیرکبیر در سال ۱۲۶۸ هجری قمری ، دستور ایجاد تغییرات وسیعی در این محدوده را داد و سبزه میدان شکل گرفت . این میدان سرد و گرم‌های زیادی چشیده است و مرکز مهمی برای برگزاری مراسم مذهبی ، سیاسی و اجتماعی در تهران بوده است .

 

بد نیست راجع به‌علت نام‌گذاری آن هم بدانید ؛ از آن جا که در عصر زندیه و اوایل قاجار ، از این منطقه برای کاشتن سبزی خوردن استفاده می‌کردند ، به‌عنوان سبزه میدان شناخته شد . سردرب زیبایی در ضلع جنوبی آن وجود دارد که دروازۀ ورودی به بازار تهران است.

 

تیمچه مهدیه

پس از عبور از سردرب سبزه میدان ، به بازار کفاش‌ها می‌رسید . در ابتدای این بازار ، تیمچه مهدیه با پوشش ضربی و تزیینات زیبای یزدی‌بندی قرار دارد . این تیمچه به فروش ترمه اختصاص دارد.

 

تیمچه حاجب الدوله

تیمچه حاجب‌ الدوله که در کنار مسجد امام قرار دارد ، از برجسته‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای بازار تهران است که توسط حاج‌ علی خان حاجب‌الدوله در دوره ناصرالدین‌شاه ساخته شد . محصولات عرضه شده در این بخش از بازار ظرف و محصولات دکوری هستند . پس از این تیمچه وارد بازار بزازها خواهید شد .

 

امام زاده 

سید ولی (عاگر از بازار حاجب‌الدوله به‌سمت بازار کفاش‌ها و بازار سید‌‌ولی حرکت کنید با امام‌زاده سید ولی (ع) روبه‌رو خواهید شد که از نوادگان امام محمد تقی (ع) محسوب می‌شود . ساختمان بی‌آلایش و ساده امام‌زاده ، صفای خاصی به بازار داده و بقعۀ آن مزین به کاشی‌کاری ، آینه‌کاری و... است که برای گردشگران جذابیت دارد.

 

مسجدی در شمال‌غرب بقعه وجود دارد که از دوره فتحعلی‫ شاه قاجار به یادگار مانده است و جالب این که تا همین چند سال قبل ، درخت چناری در کنار بقعه قرار داشت که به «چنار خون بار» معروف بود.

از بازار سید ولی می‌توانید خود را به بازار پاچنار برسانید که در نهایت به خیابان خیام منتهی می‌شود .

 

قهوه خانه حاج علی درویش

برای این که کوچک‌ترین قهوه‌خانه دنیا را ببینید ، پس از تیمچه حاجب‌الدوله باید به بازار بزازها بروید و به طرف شمال حرکت کنید . قهوه‌خانه حاج علی درویش با دکوراسیونی نوستالژی از سال ۱۲۹۷ مشغول به کار استاین قهوه‌خانه جنب مسجد عبدالله خان قرار گرفته و صاحب فعلی آن ، حاج‌ کاظم ، این مغازه را از پدرش به ارث برده است . جالب این که این 

قهوه‌خانۀ ارزشمند در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است .

 

مسجد جامع تهران

مسجد جامع تهران که با نام‌های مسجد عتیق و مسجد جامع بازار تهران نیز شناخته می‌شود ، عنوان قدیمی‌ترین مسجد پایتخت را با خود یدک می‌کشد . این مسجد ۴,۵۰۰ مترمربعی ، تقریبا ۲۰ هزار مترمربع زیربنا و هفت شبستان ، حوض و سقاخانه دارد و در آذر سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است .

 

مسجد امام

مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی ، اثری به‌جامانده از دوره قاجار است که در سال ۱۳۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . فتحعلی‌ شاه قاجار دستور ساخت این مسجد را داد و، به همین دلیل

 به مسجد شاه معروف شد . طبق شواهد تاریخی ، این مسجد پس از مسجد جامع بازار ، به‌عنوان دومین مسجد جامع بزرگ تهران محسوب می‌شود و تزیینات درخورتوجهی دارد که برخی از آن‌ها با الهام از مسجد وکیل شیراز طراحی شده‌اند .

 

 

 

 

بازار بین الحرمین

بازار بین الحرمین، یکی از بخش‌های مهم و تاریخی بازار بزرگ تهران است که به فروش لوازم‌التحریر اختصاص دارد . این بازار در نزدیکی مسجد امام قرار گرفته است که برای دسترسی به آن باید، پس

 از خیابان پانزده خرداد ، به‌سمت پله نوروزخان بروید و در ادامه با عبور از ورودی مسجد امام به طرف چپ حرکت کنید تا به بازار بین الحرمین برسید .

 

خانه ملکخانه ملک ، از خانه‌های تاریخی ثبت شده در فهرست ملی ایران به شمار می‌رود که معماری آن به دوره قاجار و پهلوی مربوط می‌شود و شامل تزیینات زیبایی هم‌چون کاشی‌کاری ، آجرکاری ، حجاری ، دیوار پوش‌های قاجاری ، منبت‌کاری ، گچبری ، تزیینات فلزی و... است .

 

حاج حسین آقا ملک از تجار ثروتمند مشهد بود که موقوفات زیادی نظیر کتابخانه و موزه ملی ملک را از خود به یادگار گذاشت و اهمیت خانه ملک به قرارگیری آن در فاصله دو مکان مقدس مسجد امام و مسجد جامع مربوط است . حاج حسین آقا ملک منزل خود را به کتابخانه و موزه تبدیل و تا آخر عمر در آن زندگی کرد؛ با توجه به اینکه ایشان برای گسترش کتابخانه و موزه ملک اهمیت زیادی قائل بود، زمینی را در محوطه باغ ملی تهران خرید که اکنون به‌عنوان مؤسسه کتابخانه و موزۀ ملی ملک فعالیت می‌کند.

 

چهارسوق بزرگ

چهار سوق بزرگ بازار تهران ، فضایی هشت ضلعی دارد که گنبد کوتاه مدوری زینت‌بخش آن شده است . این بخش از قدیمی‌ترین قسمت‌های بازار محسوب می‌شود که در تقاطع بازار چهارسوق ، بازار مسجد جامع ، کوچه هفت‌تن و بازار مسگرها قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خوردچهارسو مهم دیگری در بازار تهران وجود دارد که با نام چهارسو کوچک شناخته می‌شود و در تقاطع بازار امام‌زاده زید(ع) و بازار مسگرها خودنمایی می‌کند.

 

امام‌زاده زید (ع)

امام‌زاده زید (ع) ، سومین بقعۀ قدیمی تهران و بزرگ‌ترین زیارتگاه شهر به شمار می‌رود که در بازار بزازها قرار دارد . این اثر که سال ۱۳۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید ، محل دفن سید زید بن زین ‌العابدین بن حسین بن علی (ع) است ؛ ضمن این که آرامگاه لطفعلی خان زند در کنار این امام‌زاده قرار دارد . ساخت امام‌زادۀ مذکور به دوران صفوی برمی‌گردد که در زمان قاجار بازسازی شد و شامل تزییناتی‌نظیر  کاشی‌کاری و آینه‌کاری است . قدیمی‌ترین تاریخ موجود در این امام‌زاده به صندوق مرقد مربوط می‌شود که سال ۹۰۲ هجری قمری را نشان می‌دهد.

 

سرای امیر

سرای امیر یکی از بخش‌های قدیمی بازار بزرگ تهران است که به سرای  اتابکیه نیز شهرت دارد و از یادگاری‌های امیرکبیر است . این بازارچه ، در سال ۱۲۲۹ شمسی در غرب بازار بنا شد و حجره‌ها و دکان‌های متعددی داشت که در آن روزگار ، تغییر و تحولی اساسی در بازار به وجود آورد .

این سرا مختص فروش پارچه است و شهرت زیادی درزمینهٔ  منسوجات دارد . در حیاط اول آن مجسمه امیرکبیر گذاشته شده است که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود . پس از دیدن سرای امیر می‌توانید به کوچه عباس‌آباد بروید ، جایی که حمام چال در آنجا قرار دارد و مغازه‌دارها پارچه‌های خود را اغلب به‌صورت عمده می‌فروشند .

 

 

 

کلیسای تادیوس و بارتوقیموس مقدس

پس از حمام چال ، به‌سمت کوچه موسوی بروید ؛ جایی که تنها کلیسای بازار تهران را در خود جای داده است . کلیسای تادیوس و بارتوقیموس مقدس که در سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسید ، عنوان اولین کلیسای تهران را با خود یدک می‌کشد و تاریخ عمارت کلیسا به دوره زندیه می‌رسد . این کلیسای یک طبقه ، دارای حیاط ، ایوان ، تالار مراسم ، اتاق گوشه جنوب شرقی تالار و فضایی در شرق تالار است و طرح تالار کلیسای آن بی‌شباهت به کلیساهای محله جلفای اصفهان نیست . کلیسای تادیوس و بارتوقیموس مقدس در نزدیکی خیابان مولوی و خیابان مصطفی خمینی قرار دارد و به‌راحتی می‌توانید از بازار خارج شوید .

 

امام‌زاده سید اسماعیل (ع)

امام‌زاده سید اسماعیل (ع) در بخش شرقی بازار و در حوالی خیابان مصطفی خمینی و چهارراه مولوی قرار دارد که از بخش‌هایی همچون صحن ، رواق، ايوان ، بقعه و مسجد تشکیل شده است . در محل بقعه می‌توانید شاهد تزیینات آینه‌کاری و کاشی‌کاری باشید ؛ ایوان بلند امام‌زاده با دو منارۀ زیبا نیز در نوع خود دیدنی است . این مکان در سال ۱۳۳۴ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد .

 

خانه موزه شهید چمران

در نزدیکی بازار سرپولک ، کوچه صراف قرار دارد که شما را به خانه موزه دکتر چمران می‌رساند ؛ محلی که در اصل خانۀ پدری شهید دکتر مصطفی چمران بوده است و به نمایش وسایل شخصی و نقاشی‌های کشیده‌شده توسط این شهید اختصاص دارد . این خانه ۲۴۴ مترمربعی ، نمونه‌ای از معماری عصر قاجار به حساب می‌آید و تعدادی از لوازم شخصی شهید چمران از کودکی تا شهادت را در قالب دو بخش در معرض دید عموم قرار داده است.

 

 

 

نقشه صنوف بازار تهران

بخش‌های مختلف بازار تهران اختصاص به فروش کالاهای خاصی دارند که اگر از محل دقیق آن‌ها مطلع باشید، دچار سردرگمی نمی‌شوید و وقت تان را تلف نخواهید کرد .

آجیل و خشکبار:  برای خرید آجیل به چهارسوق بزرگ یا سرای دالان دراز بروید .

 

طلا و جواهر:  با توجه به این که بازار زرگرها در مقایسه با سایر طلافروشی‌ها ، دستمزد پایینی برای طلا می‌گیرند 

می‌توانید با خیال راحت از این محل خرید کنید .

 

بدلیجات:  بازار سلطانی بهترین گزینه برای خرید بدلیجات است ؛ به‌خصوص که به‌دلیل تنوع زیاد ، دست‌تان برای انتخاب باز است .

 

شال و روسری:  برای تهیه شال ، روسری و... به بازار جعفری بروید که قیمت کالاهای آن، به‌مراتب ارزان‌تر از فروشگاه‌های سطح شهر است.

 

لباس زنانه:  بورس لباس زنانه و پارچه را می‌توانید در بازار عباس آباد پیدا کنید و خرید خوبی داشته باشید.

 

لوازم‌خانگی:  بازار حاجب الدوله، گزینه‌ای عالی برای خرید انواع و اقسام لوازم‌خانگی ،‌ به‌خصوص کریستال و چینی و ظروف دکوری با قیمت‌های مناسب است .

 

محصولات زیبایی و آرایشی:  برای خرید لوازم آرایشی باکیفیت راهی کوچۀ مروی شوید .

 

عطر و ادکلن:  بازار مسجد جامع انتخاب‌های متنوعی را در اختیار طرفداران عطر و ادکلن قرار می‌دهد.

 

لوازم خیاطی ، کیف و چمدان:  سرای مشیر خلوت از راسته‌های اصلی بازار تهران است که به فروش کیف و چمدان و لوازم خیاطی اختصاص دارد

 

فرش و تابلو فرش:  برای خرید فرش دستباف و تابلو فرش‌های نفیس با قیمت مناسب ، به سرای بوعلی در بازار بزرگ تهران مراجعه کنید .

 

لوازم التحریر:  بازار بین الحرمین ، بهشتی برای دانش‌آموزان و دانشجویان است تا لوازم‌التحریر مورد نیاز خود را با قیمت‌های فوق‌العاده خوب تهیه کنند .

 

پارچه:  سرای امیر کبیر و حمام چال ، محلی عالی برای خرید عمده‌ای پارچه است ؛ اگر هم به‌دنبال خرید پارچۀ متری هستید ، راسته کیلویی‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد .

 

لوازم پلاستیکی:  پلاستیک فروش‌های بازار تهران هماره نرسیده به بازار سید اسماعیل فعالیت می‌کنند .

 

رستوران های بازار بزرگ تهران

در طول گشت ‌وگذار در بازار بزرگ تهران ، مطمئنا عطر و بوی غذاهای‌ لذیذ رستوران‌های بازار ، به‌خصوص در حوالی ظهر ، توجه شما را حسابی جلب خواهد کرد . غذاهای بازاری‌پسندی که پرملات و چرب هستند ؛ به‌طوری که طعم آن‌ها تا مدت‌ها زیر زبان تان خواهد بود . به همین دلیل در ادامه به تعدادی از معروف‌ترین‌ رستوران‌های بازار تهران اشاره مختصری خواهیم کرد .

 

رستوران مسلم:  از بهترین و شلوغ‌ترین رستوران‌های بازار است که ته‌چین‌ آن حرف اول را بین غذاهای این رستوران می‌زند .

 

رستوران شرف الاسلامی:  از قدیمی‌ترین رستوران‌های بازار تهران است که فضای داخلی آن با کاشی‌های لعابدار آبی رنگ ، همان سبک قدیمی چلوکباب‌های نوستالژی را حفظ کرده است.

 

رستوران خیام:  سفره خانه‌ای سنتی واقع در ساختمانی ۲۰۰ ساله است که مزین به کاشی‌کاری‌های تزیینی و سقف‌های گنبدی است.

 

رستوران شمشیری:  بهترین کوبیده‌های تهران را می‌توانید در رستوران شمشیری امتحان کنید . این محل دکوراسیونی ساده و رومیزی‌های پلاستیکی‌ دارد که حس حضور در کبابی‌های قدیمی را برایتان زنده می‌کند .

 

فلافلی کوچۀ مروی

یکی از فست‌فودی‌های معروف بازار که با فرارسیدن زمان ناهار حسابی شلوغ می‌شود ، فلافلی کوچۀ مروی است که گزینه‌ای به‌صرفه و سالم به حساب می‌آید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده : علیرضا عطاریانی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش