احیای مجدد طرح چهار باغ شیرین در مشهد

 

هویت تاریخی فرهنگی مشهد در قالب طرح باززنده سازی چهارباغ شیرین احیا می‌شود

مدیر پروژه چهارباع شیرین گفت: هویت تاریخی فرهنگی مشهد با استفاده از عناصر و المان‌های معماری این شهر در قالب طرح باززنده سازی چهارباغ شیرین احیاء می‌شود.

به گزارش آسان سفر، سید مرتضی شهابی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این مطلب افزود: در راستای اجرای طرح جامع و تفصیلی مشهد با هدف توسعه متوازن و پیشرفت جنوب شرق مشهد، از ظرفیت اراضی شرکت شیرین استفاده‌شدهاست.

او ادامه داد: این اراضی حدود 713 هکتار است که بخشی از آن در محدوده قانونی مشهد و بخشی از آن در حریم مشهد قرارگرفتهاست، که برای حدود 150 هکتار از این اراضی کاربری‌های متفاوت ازجمله فضای سبز، تأسیسات شهری ، کاربری‌های عمومی و انتفاعی و غیرانتفاعی و درمانی تعریف‌شدهاست.

تغییر مسیر توسعه از غرب به شرق و جنوب شرق

شهابی با بیان اینکه طرح در اراضی 713 هکتاری کارخانه قند شیرین مشهد اجرا می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه مشهد به‌سمت غرب توسعه پیداکرده و در غرب توسعه‌یافته اما در جنوب شرق و شرق کمتر توسعه‌یافتهاست و در عمل مشهد نامتوازن توسعه‌یافتهاست و از طرفی این بخش از مشهد ظرفیت‌های بالایی دارد که استفاده‌نشده اکنون از این فرصت برای توسعه استفاده خواهد شد.

اجرای پروژه برای عدالت

مدیر طرح چهارباغ شیرین گفت: در جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که از اراضی شیرین برای توسعه این بخش از مشهد استفاده کنیم، درمجموع 153.5 هکتار برای توسعه این منطقه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، که ما تلاش کردیم در این پروژه‌ها عدالت را رعایت کنیم و برای تمامی دهک‌ها واحدهای اقامتی ایجاد کنیم، هم‌چنین توسعه زیرساخت‌های زیارتی یکی دیگر از اهداف اجرای این پروژه‌ها بوده است.

شهابی گفت: 56 هکتار از این اراضی به پروژه باززنده سازی محله چهارباغ مشهد با استفاده از المان‌های معماری اسلامی و به‌ویژه معماری مشهد اختصاص‌یافتهاست.

شهابی تصریح کرد: با توجه به اینکه پروژه چهارباغشیرین در کنار مسیر مهم‌ترین ورودی  و خروجی مشهد قرارگرفته است، تلاش این است که به‌عنوان یک نماد معماری مشهد به زائران و مسافران معرفی شود و هویت فراموش‌شده معماری مشهد را احیا کنیم.

ساخت 1850 واحد مسکونی ارزان‌قیمت

او به دیگر بخش‌های طرح توسعه این منطقه از مشهد در اراضی شرکت شیرین اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد تعادل در سکونت اقشار و دهک‌های مختلف درآمدی در کنار این پروژه 7.5 هکتار اراضی را به پروژه اقامتی 1850 واحد زیرساخت و توسعه فیزیکی مقدمات احداث آن آغاز‌شده و مجوزهای لازم از کمیسیون ماده 5 اخذشدهاست، که این واحدهای مسکونی با مساحت‌های کمتر از 110 مترمربع خواهد بود که در توان اقشار و دهک‌های با درآمد پایین باشد البته خدمات عمومی این بخش با خدمات عمومی بخش‌های دیگر چهارباغ تفاوتی ندارد.

واگذاری زمین بیمارستان 660 تختخوابی و مرکز سلامت

او با بیان اینکه علاوه بر این حدود 93 هکتار زمین ما به‌ازای عوارض ورود به محدوده به شهرداری مشهد واگذارشدهاست، اظهار کرد: حدود 19 هکتار آن به بیمارستان 660 تختخوابی شیرین و مرکز خدمات سلامت شرق مشهد تبدیل خواهد شد که زمین به شهرداری تحویل وشهرداری با مصوبه  شورای اسلامی شهر مشهد این زمین را برای ساخت بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار کرده است.

واگذاری 45 هکتار برای فضای سبز و تأسیسات شهری

شهابی با بیان اینکه 45 هکتار از این اراضی برای فضای سبز و تأسیسات شهری اختصاص‌یافتهاست، تصریح کرد: این فضای سبز و تأسیسات شهری این محدوده از مشهد را در مسیر ریل‌گذاری توسعه پایدار قرار می‌دهد.

اختصاص 12 هکتار به بازآفرینی محله طرق

او یادآور شد: این اقدامات به کمک توسعه محله طرق نیر کمک خواهد کرد، براساس توافق صورت گرفته با شهرداری 12 هکتار از این اراضی برای بازآفرینی منطقه طرق استفاده خواهد شد.

مدیر طرح چهارباغ شیرین یادآور شد: مذاکرات با شهرداری 2 سال زمان برده است و مصوبه کمیسیون ماده 5 دریافت‌شده و از سوی شورای‌عالی شهرسازی و معماری مصوبه ابلاغ‌شدهاست و در طرح‌های جامع و تفصیلی مشهد نیز لحاظ شده است.

شهابی در پاسخ به سؤالی درباره حفظ باغ اظهار کرد: براساس طراحی صورت گرفته نه‌تنها باغ حفظ می‌شود بلکه فضای سبز باغ با توجه به مالکیت‌های خصوصی که پیدا می‌کند و برنامه‌ریزی که صورت می‌گیرد، از کیفیت بیشتری برخوردار می‌شود و احیا می‌شود با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 3 میلیارد تومان نگهدار این باغ هزینه داشت اما عایدات‌اش به این اندازه نبود و از طرفی در محدوده شهری قرار داشت، بهترین تصمیم این بود که با حفظ کاربری باغی شرایط بهره‌برداری از آن تغییر کند و به‌صورت مطلوب استفاده و بهره‌برداری شود.

مدیر پروژه چهارباغشیرین گفت: در این پروژه قطعات 2 هزارمتری است و فقط به میزان 10 درصد آن بنا ایجاد می‌شود.

 او  تصریح کرد: آماده‌سازی زیرساخت‌ها 10 ماه و کل پروژه بین 2 تا 3 سال زمان می‌برد و منابع ساخت از فروش قطعات زمین انجام می‌شود، بخشی از درآمدهای این مکان صرف ساخت پروژه می‌شود.

تأمین 150 میلیارد تومان برای زیرساخت‌ها

شهابی با بیان اینکه منابع مالی لازم برای اجرای مشاعات و بخش‌های عمومی طرح تأمین شده است، افزود: حدود 150 میلیارد تومان هزینه اجرای زیرساخت‌ها خواهد شد و حدود هزار میلیارد تومان اعتبار این پروژه است و درمجموع برای 2 هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

شهابی درباره حجم سرمایهگذاری اظهار کرد: 5 هزار مترمربع ابنیه عمومی پیش‌بینی‌شده که با بهترین کیفیت ساخته خواهد شد و برای ایجاد این ابنیه و تأسیسات و مشاعات و زیرساخت‌ها 150 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

مدیر پروژه چهارباغشیرین به شرایط سرمایه‌گذاری در این منطقه اشاره کرد و گفت: شرایطی فراهم‌شده است تا برخی از افرادی که از کشورهای همسایه و هم‌وطنان که به زیارت مشرف می‌شوند می‌توانند در این پروژه واحد اقامتی خریداری کند.

پروژه چهارباغمشهدی

مدیر پروژه چهارباغ شیرین گفت: کانسپت پروژه براساس باغ ایرانی است که چهارباغ سازی یکی از سبک‌های باغ سازی ایرانی است، با مطالعه تاریخ و معماری مشهد به چهارباغ در دوره تیموری رسیدیم و طرح و ایده کلی پروژه را  باززنده سازی محله چهارباغمشهد قرار دادیم و قرار شد، همان المان‌ها و معماری را در محدوده 56 هکتاری اجرا کنیم.

او با اشاره به معبر اصلی به عرض چهارده متر که از مرکز پروژه می‌گذرد که همان‌طوری که در معماری ایرانی مسیر آب را داریم و در گذشته هم در بالا خیابان مشهد نهری آب جاری به نام گلسب را داشته‌ایم که از بالا خیابان به پائین خیابان می‌آمده است ما نیز سعی کردیم از این عناصر و المان‌ها بهره بگیریم و در این مسیر استفاده کنیم.

شهابی افزود: در طول مسیر و در محله چهارباغ می‌دانی به نام میدان سرسنگی داشته‌ایم که این میدان نیز بازنمایی و باززنده سازی شده است.

احیای عمارت هشت‌بهشت مشهد او گفت: در دوره‌های بعد (دوره افشاریه) در این محله چهارباغ کوشکی به نام هشت‌بهشت وجود داشته است که در دوره قاجاریه تخریب‌شدهاست، این کوشک را در انتهای مسیر پیاده‌سازی می‌کنیم و کاربری‌هایی مانند رستوران و سالن‌های چندمنظوره البته با همان معماری ایرانی اسلامی طراحی‌شدهاست.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین ادامه داد: در شمال پروژه مجموعه ورزشی، مجموعه بازی کودکان، چوگان میدان شامل سوارکاری 5 هزار متر، زمین‌های ورزشی و حمام ایرانی پیش‌بینی‌شدهاست.

او افزود: در قسمت جنوبی پروژه مجموعه خدماتی با طراحی عمارت کلاه‌فرنگی طراحی‌شده، پیاده راه سلامت با بیش از دوکیلومتر طول و مسیر دوچرخه‌سواری  به طول  4 کیلومتر پیش‌بینی‌شدهاست.

شهابی گفت: چهارباغشیرین شامل 200 قطعه دوهزارم‌تری است که 200 مترمربع در دوطبقه از دوهزار متر بنا احداث خواهد شد.

او با اشاره به امکانات این مجموعه تصریح کرد: این مجموعه برای سکونت دائم پیش‌بینی‌شده  و تمام امکانات شامل آب، برق، گاز تلفن، شبکه فاضلاب و...  را خواهد داشت.

دسترسی به نقاط مهم شهر بدون ترافیک

مدیر پروژه چهارباغ شیرین به دسترسی‌های این پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه در مکان قرارگرفتهاست که با حداقل زمان ممکن امکان دسترسی به حرم مطهر رضوی و بزرگراه‌های مختلف فراهم است و ساکنان برای رسیدن به مقاصد تقریباً با هیچ گره ترافیکی مواجه نیست.

او هم‌چنین درباره یکی از مهم‌ترین المان‌های مشهد قدیم اظهار کرد: در این پروژه دروازه سراب و بالا خیابان و عمارت چهارسوق و ساختمان هشت‌بهشت را که دیگر اثری از آن‌ها نیست را هم می‌سازیم،

شهابی گفت: در راستای ملاحظات زیست‌محیطی این شهرک اولین شهرک خودپایای ایران خواهد بود که انرژی‌های آن ازجمله برق را با پنل‌های خورشیدی تأمین می‌شود و فاضلاب بازچرخانی می‌شود.

پروژه چهارباغ شیرین در اراضی شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین در خروجی مشهد در حاشیه بزرگراه شهید شوشتری کیلومتر یک قرار دارد.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش